شرایط و قوانین

1- شرایط و قوانین کلی

الف- پذیرش قوانین:

هر کاربری که از "هم رکاب" استفاده می نماید، قوانین و مقرراتی را که در ادامه می آیند، پذیرفته و ملزم به رعایت آنهاست. علاوه بر این، تمام کاربران منشور "هم رکاب" را به عنوان اصول اساسی هم رکابی (هم پیمایی) پذیرفته و رعایت می نمایند. همچنین کاربران می پذیرند که اطلاعات فردی آنها با توجه به "حریم خصوصی" (بند 3 که در ادامه آمده است) مورد استفاده قرار گیرد.


ب- تغییر و ویرایش قوانین:

"هم رکاب" می تواند در هر زمانی قوانین را به روز و یا اصلاح کند. همچنین، "هم رکاب" ممکن است تغییر یا تغییراتی در سرویس ارائه شده و یا نحوه ارائه آن ایجاد کند.
قوانین جدید و یا اصلاح شده به محض انتشار در وب سایت لازم الاجراست. بنابراین توصیه می شود کاربران با مطالعه مداوم قوانین و مقرارت، از آنها اطلاع داشته باشند. لازم به ذکر است که تغییرات جدید بر رزروهایی که قبلا انجام شده، اعمال نخواهد شد و طبق قوانین و مقرارت قبلی با آنها برخورد می شود.


ج- قوانین اصلی:

"هم رکاب" تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد و هر گونه فعالیت مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران و نیز سایت، باعث حذف کاربر می شود.
قرار و توافقاتی که بین راننده و مسافر صورت می گیرد، بین آنهاست و هیچ گونه ارتباطی به "هم رکاب" ندارد.
"هم رکاب" خود را متعهد می داند که بستری ایمن و مناسب فراهم کند اما مسئولیتی در قبال شرایط زیر و مشکلات و آسیب های ناشی از آنها ندارد: اطلاعات نادرست یا غیردقیق که توسط هر یک از کاربران وارد شده است. لغو یا کنسل کردن سفر توسط راننده یا مسافر. هرگونه عمل متقلبانه، سوء استفاده یا عدم رعایت قوانین توسط راننده یا مسافر قبل، در حین و بعد از سفر.2- استفاده از خدمات

الف- استفاده از پنل کاربری و صحت اطلاعات

برای استفاده از "هم رکاب"، کاربر می بایست ثبت نام کند و اطلاعات فردی خود شامل نام، نام خانوادگی، جنسیت، سال تولد و ایمیل را وارد نماید. استفاده از "هم رکاب" محدود به افرادی است که در زمان ثبت نام حداقل 18 سال سن داشته باشند. همچنین، برای "ایجاد سفر جدید" و یا رزرو سفر دیگران، کاربر باید شماره تلفن همراه خود را وارد و پس از دریافت کد از طریق پیامک، تأیید نماید.


کاربران "هم رکاب" می پذیرند که اطلاعات خواسته شده در زمان ثبت نام و یا بعدا در زمان تکمیل اطلاعات را به طور صحیح، دقیق و بدون اشتباه وارد نمایند. همچنین می پذیرند که سایر اطلاعات مربوط به سفرها و … را نیز به درستی و به طور کامل وارد نمایند.


"هم رکاب" در صورت کامل نبودن، دقیق نبودن، گمراه کننده بودن و یا جعلی بودن اطلاعات وارد شده توسط یک کاربر در مقابل کاربر دیگر مسئول نخواهد بود.


هر فرد حقیقی فقط و فقط یک شناسه کاربری می تواند داشته باشد. همچنین ثبت نام و ایجاد کاربر جدید برای فردی دیگر و یا به عنوان شخصی دیگر مجاز نمی باشد.


ب- عدم فعالیت تجاری

"هم رکاب" صرفا برای متصل کردن راننده و مسافرها به یکدیگر و با اهداف مشخص نظیر کمک به کاهش آلودگی هوا و ترافیک راه اندازی شده است. هرگونه استفاده تجاری از "هم رکاب" ممنوع بوده و با آن برخورد می شود.


پرداخت هزینه سفر صرفا به طور آنلاین و از طریق وب سایت "هم رکاب" انجام می شود.


مبلغ دریافت شده توسط راننده، توسط خود او تعیین می گردد و باید با توجه به مسافت و کرایه متداول آن مسیر معین گردد.


راننده مجاز به ارائه سرویس های اضافی مثل حمل و تحویل بسته برای کسب درآمد بیشتر و نفع شخصی خود نمی باشد. مسافرها نیز لازم است از پذیرش چنین مواردی اجتناب نمایند.


تمام جزئیات سفر شامل نقاط سوار کردن و پیاده کردن باید از قبل و از طریق وب سایت "هم رکاب" مورد توافق دو طرفه قرار گرفته باشند.


لازم به ذکر است "هم رکاب" رأسا اقدام به انجام حمل و نقل نمی کند و نقشی در تعیین تاریخ، ساعت و مسیر سفرها ندارد. توافق صورت گرفته بین مسافر و راننده است و "هم رکاب" نقش و مسئولیتی در قبال توافقات دو طرف ندارد.


ج- انواع رزرو

"هم رکاب" امکان دو نوع رزرو را فراهم کرده است:


1- رزرو فوری: راننده ای که گزینه رزرو فوری را در هنگام ایجاد سفر جدید فعال می نماید، می پذیرد که سایر کاربران بدون نیاز به تأیید او می توانند یک یا چند صندلی را در سفر او رزرو کنند و با او هم رکاب شوند. در واقع، هر کاربری که هزینه سفر را پرداخت نماید، به طور خودکار تأیید شده و مسافر آن سفر شناخته می شود.


2- درخواست رزرو: اگر راننده گزینه رزرو فوری را فعال نکند، سایر کاربران قبل از پرداخت و ثبت به عنوان مسافر آن سفر، نیاز به تأیید راننده دارند. بنابراین، کاربران می توانند درخواست رزرو خود را ارسال نموده و راننده می بایست در اولین فرصت با مشاهده صفحه عمومی درخواست دهنده او را تأیید یا رد نماید. در صورت تأیید، امکان پرداخت برای کاربر درخواست کننده فراهم می شود و او می بایست در اولین فرصت پرداخت خود را انجام داده تا رزرو او قطعی شده و به عنوان مسافر شناخته شود.


د- هزینه سرویس

هزینه سرویس مبلغی است که صرف هزینه های ارائه خدمات "هم رکاب" شامل توسعه، بروزرسانی، نگهداری و … می شود و نیز در هنگام لغو یا کنسل کردن که در ادامه توضیح داده شده است، از آن استفاده می گردد.


ه- قوانین لغو یا کنسل کردن

تمام کاربران "هم رکاب" اعم از مسافر و راننده شرایط و قوانین زیر را در مورد لغو یا کنسل کردن می پذیرند:


1- اگر راننده اقدام به لغو یا کنسل کردن سفر نماید، تمام مبلغ پرداختی توسط مسافر شامل هزینه سرویس به او استرداد می گردد.


2- اگر مسافر اقدام به لغو یا کنسل کردن رزرو خود نماید، طبق قوانین زیر عمل می شود:


- اگر مسافر تا ۲۴ ساعت قبل از زمان حرکت اقدام به لغو رزرو خود نماید، تمام مبلغ پرداخت شده منهای هزینه سرویس به او پرداخت می شود.


- اگر مسافر در محدوده زمانی ۲۴ ساعت مانده به زمان حرکت اقدام به لغو نماید، ۵۰٪ پول منهای هزینه سرویس به او پرداخت می شود. ۵۰٪ باقی مانده به عنوان خسارت به راننده پرداخت خواهد شد.


- اگر مسافر بعد از زمان حرکت اقدام به لغو کردن کند و یا تا 30 دقیقه بعد از زمان مقرر در محل قرار حاضر نشود، پولی به او پرداخت نمی شود و راننده کل مبلغ منهای هزینه سرویس را دریافت می نماید. در این صورت مسافر جریمه شده و پولی به او بازگشت داده نمی شود.


و- تعهدات راننده

تمام رانندگان می پذیرند که:


1- به موقع و با ماشین ذکر شده در اطلاعات سفر در محل مورد توافق حاضر شوند.


2- هر تغییری در برنامه سفر را به سرعت به اطلاع تمام مسافران آن سفر برسانند.


3- اگر قصد تغییر در برنامه سفر را دارند، تغییر مورد نظر را فقط بعد از اطلاع رسانی و جلب موافقت تمام مسافران آن سفر اعمال نمایند. اگر حتی یک نفر از مسافران موافق با آن تغییر نباشد، راننده موظف است سفر را لغو کرده تا پول پرداختی از طرف مسافران به طور کامل (شامل هزینه سرویس) برگشت داده شود. راننده در ادامه می تواند سفر جدیدی را با اعمال تغییر مورد نظرش ایجاد نماید.


4- منشور "هم رکاب" را رعایت نمایند.


5- در صورت تأخیر مسافر، حداکثر تا 15 دقیقه پس از زمان تعیین شده منتظر او بمانند. اگرچه مسافران نیز متعهد به وقت شناسی هستند.


6- تمام مقررات و قوانین راهنمایی و رانندگی را به طور کامل رعایت نموده و با احتیاط کامل رانندگی کنند.


ز- تعهدات مسافر

تمام مسافران می پذیرند که:


1- وقت شناس باشند و به موقع در محل مورد توافق با راننده حاضر شوند.


2- اگر به هر دلیلی نیاز به لغو رزرو خود دارند، به سرعت به راننده اطلاع رسانی نمایند.


3- به منشور "هم رکاب" متعهد باشند.


4- در صورت تأخیر راننده، حداکثر تا 30 دقیقه در محل توافق شده منتظر او بمانند. اگرچه تمام رانندگان متعهد به وقت شناسی هستند.


5- هزینه سفر و سرویس را فقط به طور آنلاین پرداخت نمایند.


6- کد رزرو را در حین یا پس از سفر به راننده بدهند.


ح- اختلافات بین کاربران

"هم رکاب" مسئولیتی در قبال توافقات دو طرفه بین راننده و مسافر ندارد و در صورت بروز هرگونه اختلاف، "هم رکاب" حق دارد مبلغ پرداختی از طرف مسافر را تا حل اختلاف بین راننده و مسافر نگه داشته و پس از حل اختلاف اقدام به واریز آن به حساب راننده نماید.


ط- تأیید شماره تلفن همراه

به منظور افزایش امنیت و اعتماد، تمام کاربران می بایست در اولین فرصت وارد بخش "تأیید شماره تلفن" در پروفایل خود شده و اقدام به تأیید شماره تلفن همراه خود نمایند. پس از ورود شماره تلفن همراه، کد تأیید از طریق پیامک برای کاربر ارسال می گردد.


3- حریم خصوصی

"هم رکاب" به حریم خصوصی کاربران خود احترام می گذارد و از کلیه ابزارهای قانونی و تکنولوژیکی جهت حفاظت از اطلاعات دریافتی از کاربران به هنگام عضویت، ایجاد سفر جدید، رزرو سفر و … بهره خواهد گرفت.


اطلاعات کاربران تحت هیچ شرایطی به شخص ثالث جهت استفاده های تبلیغی و ... ارائه نخواهد شد.


هر کاربر دارای یک پروفایل خصوصی و یک صفحه عمومی ست که اطلاعات شخصی مثل شماره تلفن همراه و ایمیل در صفحه عمومی منتشر نمی شود.


در صورت عضویت کاربر در خبرنامه، آخرین اطلاعات و اخبار مرتبط با "هم رکاب" برای کاربر ارسال خواهد شد.


"هم رکاب" از سیستم پرداخت امن "زرین پال" استفاده می نماید و مستقیما به اطلاعات کارت اعتباری کاربران در هنگام پرداخت آنلاین دسترسی ندارد.


4- حق کپی

کلیه محتویات وب سایت "هم رکاب" اعم از متن، تصویر، لوگو و … تحت مالکیت "هم رکاب" بوده و استفاده از آن توسط کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی بدون اخذ مجوز کتبی ممنوع است.


امیدوار هستیم با بکارگیری این قوانین و دستورالعمل ها و نیز مواردی که در آینده اضافه خواهد شد، تجربه هم رکابی خوبی داشته باشیم و "هم رکاب" بتواند خدمات مناسبی را ارائه نماید. شما نیز با انتقادات و پیشنهادات سازنده خود، ما را در ارائه خدمات بهتر یاری و حمایت نمایید.